דברי ראש המחלקה

  

פרופ יעל מוריה

המחלקה לעיצוב פנים, מבנה וסביבה // תערוכת בוגרים - Please Stay

הכסף משנה את צורתו ומתחם הבורסה ברמת גן משנה את עורו בהתאם. גם אם הבטיח בשנות ה-60 וה-90 זוהר ושגשוג א-לה אמריקה, גם אם ההיי-טק החליף את היהלומים וגורדי שחקים מנצנצים החליפו את המלטשות, מתחם הבורסה עודו שורד. הבורסה היא טריטוריה משונה: כביכול מנותקת מחיי העיר ואוטונומית, כביכול משמשת כמרחב עבודה, אך למעשה מהווה מרחב חיים; לא רק כי העבודה היא חיינו וכי הגבולות בין השניים הולכים ומטשטשים, אלא גם משום שבשנים האחרונות אופייה הולך ומשתנה כשבניינים רבים מוסבים לשטחי מגורים ותמריצים ניתנים על-ידי העיריה על-מנת להכשיר שטחים לפעילות של תרבות ויצירה.

39 בוגרי המחלקה לעיצוב פנים, מבנה וסביבה בשנקר מיקדו את מבטם במתחם הבורסה. עבורם היה זה מקרה מבחן ממנו עלו שאלות עקרוניות הנוגעות ליחסים החדשים של האדם עם עבודתו כפי שהם נרקמים במאה ה-21. התערוכה הנוכחית מציגה את הפרויקטים האישיים שפותחו על-ידי הסטודנטים במהלך השנה, לצד שאלות עקרוניות המעסיקות את המחלקה - אתיות ואסתטיות, פרקטיות וקונספטואליות - המבקשות לשים את האדם (ולא את העובד) במרכז. מיפוי הפרויקטים מגלה כי בעוד אסטרטגיית הפעולה של הסטודנטים עסקה בעיצוב המרחב, תוצאת עבודתם מכוונת למעשה לתודעת הזמן ככלי תכנוני, כשהשאלה כיצד ניתן לשמר תודעה חופשית - את חירות המחשבה - גם בזמן עבודה שבה ועולה. הקרבה האטימולוגית בין המושג עירוניות ועירנות היא העומדת בשורש החוויה אותם מבקשים הסטודנטים ליצור, ובמובן זה הפרויקטים מבקשים לעורר במשתמשי המרחב, על גווניו השונים, התבוננות ערה בסובב אותם.

באופן ממוקד יותר, משקפת התערוכה את היחסים החדשים בין הבית לעבודה ובין אסטרטגיות כלכליות של תאגידים וקולקטיבים. זהו עירוב שימושים ועירוב של אג'נדות, המונע מהמרחב להיות חד משמעי. במובנים רבים, החוויה המוזרה של האל-ביתי מופיעה דווקא בשל הניסיון להפוך את סביבת העבודה ליותר ויותר ביתית. מפתיע עד כמה תאגידים וקולקטיבים משתמשים באסטרטגיות דומות למטרות שונות בתכלית. בסופו של יום, משהו במרחב הציבורי כפי שהוא התגלגל להיות, דוחה אותנו מבילוי ושהייה בו. אנו מורגלים לעסוק בשאלת המרחב הציבורי, אך לא מספיק מפנים את ענייננו לאופן בו הוא מייצר או משפיע על הזמן הציבורי. מכאן עולה השאלה בה עסקו הסטודנטים: איך אפשר לתכנן את המרחב הציבורי והמשותף כך שנרצה להיות ערים בו?