דברי ראש המחלקה

03-6110023    fashion@shenkar.ac.il

גב׳ לאה פרץ

מחזור 2016 של בוגרי המחלקה לעיצוב אופנה בשנקר מחובר מאוד לנעשה סביבנו ומשקף את הלכי הרוח של הדור הצעיר לנוכח התמורות האדירות החלות בעולמם בכלל, ובעולם האופנה בפרט.

שאלות בנוגע למציאות ותעתוע, הסתרה וגילוי, המרחב הפרטי והציבורי עולות בפרויקטים השונים של בוגרי המחלקה דרך צלליות, לעתים מוגזמות ודרמטיות; דרך בניית הבגד השברירי, התלוי על בלימה וחושף פגיעות, או הבגד המתפקד כאמצעי הגנה; דרך משחקי דו-ממד ותלת-ממד. המעקב והתיעוד הטוטאלי של חיינו ואובדן הפרטיות בתוך ומחוץ למסכים, המלווה בצילומים מתמידים ובסריקות, טורדים את מנוחתם של הסטודנטים, המנסים להתמודד עם שאלות מציקות לגבי ההווה והעתיד. 

מרחב המזרח התיכון, פליטות והגירה, עקירה משורשים, עלייה, מעברים מבית לבית ומארץ לארץ מטעינים את הבגדים כנשאי זהויות של עבר והווה האוצרים רסיסי רגש וזיכרון. סטודנטים אחרים עוסקים בפוליטיקה של זהויות ובמגדר, בטכנולוגיות של יצירת איברים חלופיים לגוף האדם ובהענקת חיים חדשים לשאריות פלסטיק שנשטפו מן הים ושימוש חוזר מרהיב בעודפי בדים. 

מהי ישראליות? שלוש קולקציות מנסות לענות באופן ויזואלי על השאלה החמקמקה הזאת, האחת דרך חיפוש שפה שבין עבר להווה, בעוד האחרות מעמתות את הישראליות עם האירופאיות במיטבה. השנה הושם דגש מיוחד על צלליות, נפחים ודה-קונסטרוקציה של הבגד, לצד טכניקות המאפיינות את שנקר, ביניהן מלאכות יד, הדפסות וסריגה.